Bądź zwinny albo przegrasz…

Doskonalenie organizacji
Szkolenia Doradztwo Coaching
Doskonalenie organizacji
Szkolenia Doradztwo Coaching
Bento Marek Naumiuk
Przejdź do treści

Bądź zwinny albo przegrasz…

Bento Marek Naumiuk
Opublikowane według Marek Naumiuk w Zarządzanie Zmianą · 23 Październik 2017
Tags: zwinnośćzwinnologiaagile
Bycie „zwinnym” najzwyczajniej na świecie opłaca się. Można  uniknąć rozczarowania, „konsekwentnego” brnięcia, gdy wiadomo już, że  wcześniejsza decyzja nie była trafna. Zwinność przyda się zarówno w  biznesie, jak i w trakcie biegu półmaratońskiego…

Półmaratońska retrospektywa
Miałem okazję wziąć udział w biegu półmaratońskim w Krakowie. Nie był  to mój pierwszy start na tym dystansie więc wiedziałem z czym się to  wiąże.
Tego dnia pogoda była super na spacer, ale na start raczej już nie.  Za ciepło. Miałem swój cel dotyczący czasu ukończenia biegu, mniej  więcej w okolicach swojego rekordu życiowego. Mimo wyczerpującego  tygodnia poprzedzającego start wziąłem również poprawkę i na ten fakt.
Bieg rozpocząłem w planowanym tempie i dałem radę utrzymywać go do 11  kilometra. Poczułem większe zmęczenie i wtedy doszedłem do wniosku, że  tempo jest za wysokie i nie mam szans go utrzymać. Nie tego dnia.  Zwolniłem. Ponieważ pierwotny plan stał się nieaktualny postanowiłem  dokończyć bieg wolniej. Od razu zacząłem analizować co zrobiłem nie tak i  co muszę poprawić w kolejnym biegu. Krótko mówiąc: retrospektywa.

Zagrożenia płynące z braku zwinności
To co zobaczyłem pod koniec dystansu było dla mnie kompletnym  zaskoczeniem. Bardzo wielu zawodników potrzebowało pomocy ratowników  medycznych, niektórzy próbowali dokończyć zawody, ale to stanowczo nie  był już bieg. Mieli blade twarze, byli na granicy utraty przytomności.  Zadałem sobie pytanie: po co ryzykują zdrowie, gdy wiadomo, że nie mają  najmniejszej szansy?
  • Czy tak czasem nie jest też w biznesie? Organizacja kontynuuje  projekt choć wiadomo, że zakończy się niepowodzeniem. Ryzykuje “zdrowie”  całej firmy!
  • Czy nie lepiej działać w krótszych odcinkach czasu?
  • Czy nie lepiej robić eksperymenty? Testować hipotezy?

Bądź zwinny albo przegrasz…


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Bento Marek Naumiuk
Parkowa 6/33
21-002 Snopków
NIP 946-118-52-84
REGON 432486554
Konto 57 1030 0019 0109 8503 0008 8681
© Bento Marek Naumiuk 2010 - 2024
Wróć do spisu treści