Pewne są tylko śmierć i podatki

Doskonalenie organizacji
Szkolenia Doradztwo Coaching
Doskonalenie organizacji
Szkolenia Doradztwo Coaching
Bento Marek Naumiuk
Przejdź do treści

Pewne są tylko śmierć i podatki

Bento Marek Naumiuk
Opublikowane według Marek Naumiuk w Zarządzanie Zmianą · poniedziałek 24 Wrz 2018
Tags: zarządzaniezmianązwinnologiazwinnośćagile
Przystępując do Szkoły Zarządzania Zmianą miałem wielką  nadzieję, że stworzymy grupę osób, które w sposób maksymalnie  profesjonalny będą wiedzieć i potrafić jak zarządzać zmianą. Pytania  jakie się pojawiały (przynajmniej w mojej głowie) to: jak to zrobić,  które metody są dobre, które z naszych doświadczeń możemy zaadaptować.  Zaraz potem mogliśmy przeanalizować wyniki I Ogólnopolskiego Badania Zarządzania Zmianą  i to dużo nam nie pomogło. To, co sprawiło przełom to udział Jarka i  Wieśka, w warsztacie Lean Change Management. Odpowiedź była następująca:  trzeba robić to zwinnie, pracować zgodnie z cyklem składającym się z  Wglądu-Opcji-Eksperymentu.

I tu pojawiła się moja kolejna wątpliwość: czy rynek „kupi” eksperyment?

Długo myślałem nad tym by słowo eksperyment zamienić na inne,  bardziej pewne i przyjazne, ale jak powiedział kiedyś B. Franklin „Pewne  są tylko śmierć i podatki”.

Skoro tak, to: czy w takim razie eksperymenty funkcjonują w normalnym świecie i w świecie biznesu?

Eksperymenty – jest się czego bać?
Po zastanowieniu mogę przywołać masę przykładów, że nie boimy się eksperymentów. Teraz kilka z nich:
  • Miałem za zadanie wprowadzić do sprzedaży czekoladę miętową z chrupkami. Kupiec miał wątpliwości. Zrobiliśmy test, czyli eksperyment.
  • Firma pracowała nad nowym produktem. Normą było zrobienie „prototypu” i danie do spróbowania konsumentowi.
  • Zatrudniam nowego pracownika. Umowę podpisujemy na czas próbny.
  • Wydawca drukuje kolejną książkę na temat zmiany. Nie zmusza nikogo  by kupował „kota w worku”. Udostępnia bezpłatnie fragment. Tu nawet eksperyment dla klienta
  • Parzę espresso. Po 25 sek. powinienem otrzymać 25 ml. naparu z 7 g  kawy. Jeśli wychodzi więcej to mielę ziarno drobniej. Jeśli mniej to  mielę grubiej. Eksperyment
  • Trafiam do winnicy z zamiarem kupna kilku butelek wina. Najpierw zamawiam degustacje.
  • Jako trener zostaję zaproszony do przeprowadzenia próbki szkoleniowej.
  • Na specjalnym torze jazdy na lotnisku na Bemowie sprawdzałem swoje  możliwości wyprowadzenia z poślizgu samochód na ostrym łuku drogi.  Zaczynałem od 30km/h i dodawałem ok 10km/h. Doszedłem do 75km/h.

“Moje” prawo Petera
Skoro eksperymenty praktykujemy tak powszechnie, to dlaczego część  menadżerów może nie chcieć się na nie zgodzić? Szukają pewnych w 100%  rozwiązań? Pewnie tak!

Przypomniałem sobie pewne powiedzenie: ludzie awansują tak długo, dopóki nie osiągną swojego poziomu niekompetencji – to moja wersja prawa L. J. Petera.

Czy to oznacza, że menadżerowie powinni mieć wśród swoich kompetencji umiejętność eksperymentowania i podejmowania ryzyka?

Dla niektórych tylko odpowiedź brzmi: „może tak”, ale dla mnie „na 100% tak”.

Być może tych niektórych menadżerów nie powinno być na swoich  stanowiskach albo powinni zmienić swoje podejście do eksperymentowania?


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Bento Marek Naumiuk
Parkowa 6/33
21-002 Snopków
NIP 946-118-52-84
REGON 432486554
Konto 57 1030 0019 0109 8503 0008 8681
© Bento Marek Naumiuk 2010 - 2024
Wróć do spisu treści