To tylko 16% czyli Rogers robi "robotę".

Doskonalenie organizacji
Szkolenia Doradztwo Coaching
Doskonalenie organizacji
Szkolenia Doradztwo Coaching
Bento Marek Naumiuk
Przejdź do treści

To tylko 16% czyli Rogers robi "robotę".

Bento Marek Naumiuk
Opublikowane według Marek Naumiuk w Zarządzanie Zmianą · 12 Lipiec 2021
Tags: rogerszmiana
O czym jest ta historia?

W ubiegłym tygodniu zakończyłem warsztaty “Narzędzia Design Thinking w budowaniu strategii biznesowej i marketingowej”. Było super.

I ?

Jak się okazuje grupa zapaleńców, po tym jak dwa ośrodki zostały połączone w nowy “twór”, szybko stwierdziła, że potrzebna jest strategia dla nowej organizacji. Zdobyli środki na warsztaty i potem potoczyło się wszystko szybko. Zostałem zaproszony by pomóc.
Spotkałem siedem niezwykle zaangażowanych i otwartych osób. Zaczęliśmy mocno, jeszcze przed warsztatami telefony, rozmowy i …. praca domowa.

Warsztaty

Pierwszy dzień był dla mnie szczególny, działaliśmy w dobrym tempie przechodząc przez kolejne kroki, narzędzia. Było twórczo i entuzjastycznie.

I nagle “ludzie”

W pewnym momencie ktoś wspomniał: “ale przecież X będzie przeciwny”. Ktoś inny dodał, że “Y także będzie przeciw i na pewno powie, że to nie ma sensu”. W tym momencie poziom energii zaczął spadać.
Zapytałem jak dużo osób może być przeciwko nowej strategii, w odpowiedzi usłyszałem kilka imion.

Lekarstwo?

Nie miałem tego w planie. Sprawdziłem czy wiedzą jak ludzie reagują na zmiany i czy wiedzą jakie mogą mieć postawy? Tu odpowiedź była negatywna.
Opowiedziałem, że tak na dobrą sprawę osób opornych średnio w organizacji jest 16% (dokładnie 15,9%). Opowiedziałem, że mają też inne postawy i w zasadzie przedstawiłem teorię Rogersa zwana “Dyfuzją innowacji”.

Efekt

Energia zaczęła rosnąć a ja usłyszałem, że “przecież to tylko 16% i do tego A może być pierwszym naśladowcą a B na pewno jest we wczesnej większości” I tak było już do końca warsztatów.

Czy tak jest zawsze?

Okazuje się, że jest to bardzo częste, że skupiamy się na tych osobach, które są  przeciwnikami zmiany i jednocześnie zapominamy o tych, którzy chętnie zmianę poprą. A to jest duży błąd. Warto wiedzieć jak ludzie reagują na zmiany, jak mają postawy

Chcesz więcej?

Na warsztatach, w części poświęconej ludziom w zmianie,  sporo czasu poświęcamy postawom, reakcjom i przede wszystkim sposobom postępowania podczas wdrażania zmian. Czy to jest trudne? ….. nie.">

Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Bento Marek Naumiuk
Legionowa 4/7
20-048 Lublin
NIP 946-118-52-84
REGON 432486554
Konto 57 1030 0019 0109 8503 0008 8681
   +48 883 90 60 50

    marek@bento.biz.pl

© Bento Marek Naumiuk 2010 - 2021
Wróć do spisu treści